
Budú východniari celé rokyna fľaškách alebo cisternách?
18. decembra 2024
Ostro sledovaná voda – 4/2024
18. decembra 2024Ľudstvo trpí krutým smädom, pomôcť môžu nové nápady a technológie
Podľa aktuálnych údajov OSN v súčasnosti nemá dostatočný prístup k pitnej vode už 3,6 miliardy ľudí a situácia sa bude zhoršovať. A ešte jeden údaj z OSN: Počas uplynulých troch rokov bolo nezvyčajne málo vody vo viac než 50 percentách vodných nádrží vo svete!

Svetová meteorologická organizácia (WMO) upozornila, že čoraz intenzívnejšie záplavy a suchá vo svete sú varovným signálom toho, čo ešte môže prísť v dôsledku zmeny klímy, keďže kolobeh vody na planéte sa stáva čoraz menej predvídateľným! Minulý rok bolo v riekach najmenej vody za posledných 30 rokov, pri ľadovcoch meteorológovia zaznamenali najväčší úbytok hmoty za posledné polstoročie a zároveň došlo k mnohým povodniam po celom svete.
Podľa generálnej tajomníčky WMO Celeste Saulovej teplejšia atmosféra udrží viac vlhkosti, čo ale vedie k intenzívnejším lejakom, no a rýchlejšie vyparovanie a vysúšanie pôdy ešte viac zhoršuje kruté suchá!
Je Európa najrýchlejšia?
Situácia sa môže a zrejme i bude ďalej zhoršovať a ako upozornila Európska environmentálna agentúra (EEA), práve Európa je najviac postihnutá klimatickými rizikami. Je totiž najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom s prudkým striedaním krutých období sucha s intenzívnymi lejakmi, záplavami a povodňami.
To všetko stavia vodárov a vodohospodárov pred zložité úlohy – hľadať nové zdroje, nové možnosti získavania pitnej vody, ktoré trebárs na prvý pohľad vyzerajú futuristicky až bláznivo! Napríklad dovoz vody z Marsu, keďže mnoho vedcov predpokladá, že na Marse sú (môžu byť) veľké zásoby vody. Riešením ale môže byť aj renesancia strešných hydropanelov, ktoré z času na čas prídu do módy a potom sa na ne zabudne a po čase sú znova v móde a tak sa to opakuje. Alebo hľadanie nových technológií na úpravu morskej vody na pitnú, aby to nebolo nerentabilné, ekonomicky také drahé, ako to je teraz a na strane druhej, aby to bolo ekologické a tak brutálne neničilo životné prostredie.
Slovenské šťastie
Podrobnejšie o tom hovoríme s Ing. Andrejom Tárníkom, PhD., prodekanom Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Na tamojšom Ústave krajinného inžinierstva vyučuje disciplíny súviace s vodou a jej večným kolobehom na zemeguli, ktorý je základom všetkého života! Doslova o tom hovorí takto:
– Dostatok vodných zdrojov je dôležitá téma už v súčasnosti a s postupujúcimi prejavmi a dopadmi klimatickej zmeny a s nárastom počtu obyvateľov planéty to bude už v blízkej budúcnosti téma mimoriadne akútna! Aj preto sa netreba čudovať a zatracovať nové prístupy a technológie na získavanie pitnej vody. Na Slovensku máme to šťastie, že sa môžeme stále spoľahnúť na overené zdroje vody, ale ako nám ukazujú aj nedávne správy kontrolných úradov, nesprávame sa k vode vždy tak ako by sme mali. Mám napríklad na mysli straty vody v potrubiach, ktoré nateraz takmer nik nerieši. Je to iný problém, nechcem to teraz zamotávať. Vráťme sa ale k téme zdrojov vody a ich nerovnomerného rozloženia po zemeguli.
Situácia sa môže a zrejme i bude ďalej zhoršovať a ako upozornila Európska environmentálna agentúra (EEA), práve Európa je najviac postihnutá klimatickými rizikami.
Redakcia: NaSlovensku máme aktuálne vody relatívne, zdôrazníme slovo relatívne, dostatok, ale v iných oblastiach sveta také šťastie nemajú…
A. Tárník: Nemajú a aj preto hľadajú nové možnosti a technológie získavania vody. Samozrejme, tieto technológie, ako všetky nové sú mimoriadne finančne náročné. To však nemôže a nesmie byť prekážkou ich skúmania a rozvoja. Problematika pitnej vody je – ako sa hovorí – nad zlato! Jedným z takýchto novších spôsobov riešenia nedostatku vody sú tzv. hydropanely. Sú to zariadenia na získavanie vody z atmosféry, z vodnej pary vo vzduchu. Fungujú na princípe kondenzácie vodnej pary z atmosféry, ktorú premieňajú na čistú pitnú vodu! Fungovanie hydropanelov je postavené na kombinácii solárnej energie a sorbčných materiálov, ktoré dokážu zachytávať vodnú paru z ovzdušia. Tak ako každá technológia však majú svoje plusy aj mínusy.