
Ochrana ľadovcov: Kľúčová výzva pre udržateľnú budúcnosť
3. apríla 2025
Betónu nerozkážeš, aby rýchlo vyschol
3. apríla 2025Kvalita a zdravotná bezpečnosť pitnej vody a dôsledné
čistenie odpadových vôd pod drobnohľadom laboratórií
Ničím nenahraditeľná!
V predchádzajúcej časti nášho čitateľsky vychyteného seriálu Ostro sledovaná voda venovanému práci vodohospodárskych laboratórií (Vodárenské pohľady č. 4, rok 2024) sme konštatovali, že pitná voda z vodovodu je najzdravší a ničím nenahraditeľný nápoj. Je to úžasná tekutina, má zloženie, ktoré je ľudskému telu prospešné a môžeme jej piť, koľko nám len hrdlo ráči!
Naozaj ju nemožno ničím nahradiť!
Je zdravá a netreba ju ani ničím prichucovať, žiadnymi umelými sladidlami, cukrom, šumienkami, octom a podobne a už vôbec nie nahrádzať lákavými nápojmi z obchodov. Naše telo totiž potrebuje vodu a nie voňavé farbivá a sladidlá!

Keď sa povie pH
Voda z vodovodu je úžasná a z hľadiska jej chuti je podstatné aj jej pH, ktoré by sa malo pre príjemnú chuť pohybovať v hodnote medzi 6,5 až 7,5. O tom, čo je to pH a že poniektorí si pitnú vodu dopĺňajú nielen šumienkami, sladidlami či farbivami, hovoríme s odborným garantom seriálu Ostro sledovaná voda, s Ing. Natašou Riganovou, vedúcou útvaru chemicko-technologických činností Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a.s., Košice.
Udržiavanie optimálneho pH v pitnej vode je nevyhnutné pre naše zdravie a bezpečnosť.
Takže, pani inžinierka, čo je to pre laikov až miestami tajuplné pH všeobecne a čo pri pitnej vode? A aká je súvislosť medzi hladinou pH a tým, či nám voda chutí?
Reakcia vody (pH) vyjadruje koncentráciu vodíkových iónov. Keďže ich koncentrácia je vo vodných roztokoch veľmi nízka, preto podľa Sörensona ( 1909) sa zaviedol záporný logaritmus koncentrácie vodíkových iónov k vyjadreniu miery kyslosti roztoku a nazývame ho exponent vodíkových iónov s označením pH, ktorý sa môže pohybovať od 0 do 14. Hodnota pH vo vodách je veľmi dôležitá, pretože významne ovplyvňuje chemické a biochemické procesy vo vodách. Stanovenie pH je súčasťou každého chemického rozboru vody, či už pitnej, alebo odpadovej. Napríklad chemicky čistá voda je veľmi málo elektrolyticky disociovaná na ióny, ktoré nesú elektrické náboje, čiže obsah iónov je v rovnováhe a má neutrálnu hodnotu pH = 7.
A ako je to v prírodných vodách?
V čistých prírodných vodách sa hodnota pH pohybuje v rozmedzí 4,5 – 9,5, zrážkové vody z neznečistených oblastí majú pH 5 – 6, ale vplyvom acidifikácie ( prítomnosťou oxidov síry a dusíka) atmosférických vôd býva pH zrážok aj 4 – 5, morská voda má pH 7,5 – 8,5.
Aký význam má pH pre spotrebiteľa pitnej vody?
Udržiavanie optimálneho pH v pitnej vode je nevyhnutné pre naše zdravie a bezpečnosť. Voda, ktorá je príliš kyslá alebo príliš alkalická, môže mať negatívny vplyv na naše zdravie, preto medzná hodnota reakcie pitnej vody určená legislatívou je v intervale od 6,5 – 9,5. Avšak pre indikáciu pH sa nemôžeme spoliehať na naše chuťové bunky. Ak osladíme kyslý nápoj, zmení sa jeho chuť, ale nie pH. Napríklad Coca-cola, Sprite má pH 2,5, čo je zrovateľné s kyslosťou octu alebo citónovej šťavy. Pomarančový džús má pH 3,5, káva 5, mlieko 6,5.