
Cesta k digitálnej a zelenej transformácii vedie cez ľudský kapitál
17. decembra 2024
Aj futuristické a bláznivé…
18. decembra 2024Horúca téma, o ktorej musí verejnosť vedieť a nevymýšľať si nepravdy
Minister životného prostredia Tomáš Taraba prednedávnom povedal pre médiá, že na východe, kde „je situácia osobitá“, môže byť problém s možným nedostatkom pitnej vody. Východné Slovensko je, čo sa týka infraštruktúry dodávok vody veľmi zanedbané. „Ak by dnes došlo k poruche alebo odstávke vodnej nádrže Starina, tak východniari budú na fľaškách alebo dodávkach vody z cisterien. A to dlhé roky,“ uviedol Taraba (citované z denníka Štandard).
Minister vzápätí doplnil, že „Starina je v súčasnosti v stave, že by potrebovala rekonštrukciu a ak by ju bolo treba vypustiť,“ východ by bol kompletne bez vody, čo by mohlo trvať niekoľko rokov,“ avšak podľa pracovníkov Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), štátny podnik, ktorý je správcom vodárenskej nádrže (VN) Starina, jej totálna rekonštrukcia nie je nateraz nutná.
O jej vypustení sa momentálne neuvažuje a bežné opravy nádrže sa tak či tak robia za jej plnej prevádzky – argumentovali vodohospodári.
Akumulačky to nezachránia
V reakcii na zverejnené horúce informácie o možnom vypúšťaní Stariny, o ktorom hovoril minister Taraba, vydala tlačovú správu Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) a.s., Košice, ktorá vodou zo Stariny zásobuje väčšinu územia východného Slovenska. V správe sa uvádza, že VVS má na základe zákona o hospodárskej mobilizácii spracovaný krízový plán v prípade poruchy, opravy, výpadku elektrickej energie a tým prerušenia dodávky vody z verejného vodovodu.
A ďalej, že VN Starina je „nosným prvkom zásobovania pitnou vodou pre veľkú časť obyvateľstva Východného Slovenska, preto sú po trase prívodného potrubia vybudované akumulačné nádrže – vodojemy, ktoré sú schopné na potrebný čas zabezpečiť dostatok pitnej vody.“
Tu treba ale nahlas povedať, že akumulačné nádrže určite postačia na všetky krátkodobé výpadky, poruchy po trase a podobne, nie však na situáciu, že VN Starina by bola odstavená na niekoľko rokov, ako to naznačil minister.
Východoslovenskí vodári – uvádza sa v predmetnej tlačovej správe – sú ale pripravení zabezpečiť dodávku vody aj z iných zdrojov, vrátane nádrže Bukovec v tesnej blízkosti Košíc. Zároveň však pripúšťajú, že bez Stariny to vôbec nebude ľahké! Okrem iného aj preto, že Východné Slovensko na rozdiel od Západného a veľkej časti Stredného Slovenska nemá žiadne výz- namnejšie podzemné zdroje pitnej vody. A tým, že je odkázané len na zdroje povrchové, je ľahko zraniteľné a totálne závislé od klimatických zmien a výkyvov počasia.
Bez Stariny to vôbec nebude ľahké! Okrem iného aj preto, že Východné Slovensko na rozdiel od Západného a veľkej časti Stredného Slovenska nemá žiadne významnejšie podzemné zdroje pitnej vody. A tým, že je odkázané len na zdroje povrchové, je ľahko zraniteľné a totálne závislé od klimatických zmien a výkyvov počasia.
Boli to kruté roky
Pripomeňe si 80-te roky minulého storočia, kedy po veľkých suchách trpelo Východné Slovensko totálnym nedostatkom vody. V Košiciach, Prešove a v niektorých ďalších mestách tiekla voda z kohútikov maximálne ak dve hodiny denne, v niektorých obdobiach len hodinu či dokonca len pol hodiny denne a na vyššie poschodia sa celé mesiace ani nedostala! Na stredoškolských a vysokoškolských internátoch sa šíril svrab a mnohé iné choroby.
Najhoršie bolo nielen to, že netiekla voda, ale to, že nejestvovali vtedy žiadne konkrétne plány, projekty, žiadne reálne riešenia!
Voda nie je samozrejmosť
Aktivity sa ale chytil vtedajší primátor Košíc Rudolf Schuster (neskôr prezident republiky), ktorý nasadol do lietadla a vo vtedajších straníckych a vládnych orgánoch v Prahe i Bratislave sa nedal odbiť! Nikde sa totiž nenechal učičíkať tým, že vláda teraz rieši „iné dôležité úlohy“ a nedostatkom vody na východe republiky sa bude zaoberať zrejme na niektorom z ďalších zasadaní.
Nie! Dovtedy odtiaľ neodišiel, kým nevydupal to, že vodou z práve napĺňanej Stariny, ktorá bola určená pre zásobovanie obcí v severovýchodnom cípe republiky, sa budú zásobovať rozhodujúce spotrebiská v regióne východného Slovenska – Košice, Prešov i ďalšie mestá.
Za obetavej pomoci pracovníkov vtedajších Východoslovenských vodární a kanalizácii (VVaK), predchodcu dnešnej Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) a.s. Košice, sa to podarilo vybojovať, zrealizovať a po čase aj svrab zo škôl a internátov vymizol.
Tento krátky historický exkurz nám má len pripomenúť, že voda nie je samozrejmosť! A obavy z toho, či sa nezopakujú kruté roky 80-te, sa na Slovenska opäť začínajú šíriť. Súvisí to s tým, že ak nie hneď teraz, tak o niečo neskôr možno už bude treba nielen čiastočne, ale zrejme aj totálne rekonštruovať Starinu.
A mohlo by to trvať aj niekoľko rokov.