
Zasadnutie predsedníctva EurEau
17. decembra 2024
Budú východniari celé rokyna fľaškách alebo cisternách?
18. decembra 2024Dňa 2. októbra 2024 si Ivana Mahríková, generálna sekretárka Asociácie vodárenských spoločností prevzala certifikát udelený za expertnú spoluprácu na projekte Digitálna budúcnosť za neoceniteľný prínos pri realizácii kľúčových aktivít pre úspešné zahájenie dvojitej transformácie podnikov a organizácií na Slovensku.
Rozhodujúcu úlohu v dvojitej transformácii zohrávajú digitálne a zelené zručnosti. Stanovenie ich úrovne pre konkrétne povolania na slovenskom trhu práce bolo základným momentom pre tvorbu referenčných rámcov, ktoré sú revolučným nástrojom na ich objektívne meranie a rozvoj, vytvorené v rámci projektu Digitálna budúcnosť. Systém merania je podobný systému hodnotenia jazykových zručností rozdelených do úrovní od A1 po C1. Jednotlivé úrovne boli stanovené expertami zo sektorov národného hospodárstva na Slovensku. Pre zamestnania v rámci sektoru voda, odpad a životné prostredie sa na stanovovaní úrovní pre digitálne a zelené zručnosti podieľala aj Ivana Mahríková, generálna sekretárka Asociácie vodárenských spoločností.
Ľudský kapitál a ich zručnosti tvoria základný pilier v procese dvojitej transformácie, teda digitálnej a zelenej transformácie. Nastúpenie podnikov a organizácií na cestu dvojitej transformácie je nevyhnutné pre prežitie slovenskej ekonomiky, a to najmä z pohľadu zlepšenia produktivity a inovácií, ktoré priamo ovplyvňujú ich konkurencieschopnosť. Šírenie povedomia, investícia do vzdelávania a odbornej prípravy zamestnancov v týchto oblastiach umožní podnikom a organizáciám byť flexibilnejšími a efektívnejšími.
V tejto súvislosti sú digitálne a zelené zručnosti zamestnancov nevyhnutné nielen pre implementáciu nových technológií, ale aj pre ich ustavičné vylepšovanie a prispôsobovanie meniacim sa podmienkam.
Projekt Digitálna budúcnosť má za cieľ pomôcť podnikom a organizáciám nastúpiť na cestu dvojitej transformácie prostredníctvom troch kľúčových krokov. Tieto kroky im umožnia zhodnotiť a zlepšiť svoje schopnosti v oblasti digitálnych a zelených zručností.
Prvým krokom je oboznámenie sa s referenčnými rámcami, ktoré definujú úrovne zručností potrebných na konkrétnych pracovných pozíciách. Následne sa odporúča účasť na konferenciách, kde účastníci získavajú dôležité informácie o najnovších trendoch a príležitostiach v oblasti dvojitej transformácie. Ďalším krokom je diagnostika, ktorá poskytne vedúcim a riadiacim pracovníkom detailný obraz o úrovni ich digitálnych a zelených zručností. Výsledky diagnostiky môžu nadväzne poslúžiť personálnym oddeleniam ako základ pre plánovanie ďalšieho vzdelávania a rozvoja ľudských zdrojov, ktoré strategicky zameria rozvoj zamestnancov a prispeje k dlhodobej udržateľnosti a konkurencieschopnosti podniku alebo organizácie.
Pre viac informácií o projekte, referenčných rámcoch, termínoch a možnosti registrácie na bezplatné konferencie vo všetkých krajských mestách Slovenska na rok 2025 kliknite na www.digitalnabuducnost.gov.sk
Národný projekt Digitálne zručnosti pre zelenú budúcnosť Slovenska (Digitálna budúcnosť) je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci Programu Slovensko v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Digitálnou koalíciou.

Z kancelárie AVS
Foto: archív AVS