On-line zasadnutie EurEau, komisia EU2 odpadové vody
1. apríla 2025
Mozaika AVS – 1/2025
1. apríla 2025Organizácia spojených národov, Sekcia vôd (UN-water), prichádza s tohtoročnou témou Svetového dňa vody pod názvom „ Ochrana ľadovcov“ (Glacier Preservation). Zdôrazňuje potrebu zavedenia celosvetových opatrení pre udržateľné hospodárenie s roztopenou vodou a znížovania emisií, ako aj pre zabezpečenie životne dôležitých vodných zdrojov pre budúcnosť. Ľadovce sa rýchlo topia, narúšajú vodné toky a ovplyvňujú milióny ľudí záplavami, suchami a stúpajúcou hladinou morí. Zmierňovanie klimatických zmien a prispôsobenie sa úbytku ľadovcov je nevyhnutné na ochranu obyvateľov a ekosystémov.
Valné zhromaždenie OSN schválilo 22. decembra 1992 rezolúciu, v ktorej 22. marec vyhlásilo za Svetový deň vody. Od roku 1993 si ho svet pripomína každý rok. Podľa rezolúcie Agenda 21 o zdrojoch sladkej vody majú jednotlivé štáty podľa svojich možností 22. marca organizovať prednášky, semináre, výstavy, okrúhle stoly, publikovať knihy a iné materiály s problematikou zachovania a rozvoja vodných zdrojov.
Kľúčové posolstvá k Svetovému dňu vody 2025:

- Ľadovce sa topia rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Ako sa planéta v dôsledku klimatických zmien otepľuje, náš zamrznutý svet sa zmenšuje, čím sa kolobeh vody stáva nepredvídateľnejším
a extrémnejším. - Topenie ľadovcov ohrozuje katastrofou. Pre miliardy ľudí sa toky roztopenej vody menia, čo spôsobuje záplavy, suchá, zosuvy pôdy a stúpanie hladiny morí a poškodzuje ekosystémy.
- Zachovanie ľadovcov je stratégiou prežitia. Musíme spolupracovať, aby sme znížili emisie skleníkových plynov a spravovali roztopenú vodu udržateľnejším spôsobom pre ľudí a planétu.
Ľadovce sú kľúčové pre reguláciu globálnej klímy a poskytovanie sladkej vody, ktorá je nevyhnutná pre miliardy ľudí. V dôsledku zmeny klímy, ktorú od roku 1800 ovplyvňuje najmä ľudská činnosť, sa však tieto životne dôležité zdroje rýchlo roztápajú.
Stále je však čas na ochranu a zachovanie ľadovcov, ako životne dôležitých zdrojov sladkej vody a stabilizátorov klímy, znížením emisií skleníkových plynov a prijatím transformačných adaptačných a zmierňovacích stratégií.
OSN načrtla niekoľko stratégií na zmiernenie a prispôsobenie sa dopadom zmeny klímy na ľadovce:

- Zníženie globálnych emisií: Naliehavá potreba znížiť emisie skleníkových plynov s cieľom obmedziť globálne otepľovanie na úroveň 1,5°C v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami (Parížska dohoda) je životne dôležitá na spomalenie topenia ľadovcov a zníženie súvisiacich rizík, ako je stúpajúca hladina morí, nedostatok sladkej vody, záplavy alebo zosuvy pôdy.
- Posilnenie manažmentu vodných zdrojov: Riadenie ľadovcového odtoku je rozhodujúce pre prevenciu nedostatku vody aj nadmerných záplav. V mnohých oblastiach existuje naliehavá potreba zlepšiť vodnú infraštruktúru na uskladnenie sezónnej ľadovcovej roztopenej vody a krajiny, aby zlepšili svoju efektívnosť využívania vody a systémy opätovného použitia.
- Adaptačné plánovanie pre zraniteľné spoločenstvá: Pre populácie, ktoré sa spoliehajú na vodu z ľadovcov, sú potrebné komplexné adaptačné stratégie. To zahŕňa budovanie odolnejších poľnohospodárskych systémov, diverzifikáciu miestnych ekonomík a zlepšovanie systémov reakcie na katastrofy v oblastiach ohrozených záplavami súvisiacimi s ľadovcami a stúpaním hladiny morí.
- Obnova ekosystémov: Ochrana a obnova ekosystémov okolo ľadovcov pomáha stabilizovať vodné toky, zachováva biodiverzitu a podporuje prispôsobovanie miestnych komunít meniacim sa vodným zdrojom.
- Medzinárodná spolupráca: Pre krajiny, ktoré zdieľajú cezhraničné vodné zdroje z ľadovcov, je zdieľanie vedomostí, údajov a stratégií na ochranu vody kľúčom k riadeniu vplyvu topenia ľadovcov
v regionálnom meradle.
Prečo sú ľadovce dôležité? Ľadovce sú dôležité pre kolobeh vody. Sú zdrojom sladkej vody, ktorá ďalej slúži pre dodanie pitnej vody, sanitárne systémy, poľnohospodárstvo, priemysel, výrobu čistej energie a zdravé ekosystémy. Ľadovce tiež prispievajú k oceánskej cirkulácii, regulujú teplo, oxid uhličitý a živiny, ktoré udržiavajú potravinové reťazce na celom svete. Tým, že ľadovce odrážajú obrovské množstvo slnečného žiarenia do vesmíru, pomáhajú ochladzovať Zem a fungujú ako prirodzený štít proti nadmernému otepľovaniu.
Čo sa deje s ľadovcami? Ľadovce sa topia rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Ľadovce sa v zime zvyčajne tvoria snehom a v lete strácajú ľad. Vyššie teploty v dôsledku klimatických zmien vedú k dlhším letným a kratším zimným obdobiam, horúčavám počas leta, menej snehu a viac dažďa. Zmeny na ľadovcoch môžu mať vážne dopady na spoločenstvá a ekosystémy, menia regionálnu dostupnosť vody a prispievajú k zvyšovaniu globálnej hladiny morí.
Ako vieme, že ľadovce sa menia? Už viac ako 130 rokov sú ľadovce na celom svete systematicky monitorované každoročnými meraniami v teréne a rôznymi technikami diaľkového prieskumu. Globálne súbory údajov a informácie o ľadovcoch sú kľúčové pre vedecké hodnotenia, ako aj pre politické rozhodnutia týkajúce sa adaptačných a zmierňujúcich stratégií.
I keď samotná téma ľadovcov nie je pre Slovensko aktuálna, klimatické zmeny zasahujú aj naše územie. V súčasnosti pozorujeme závažné dopady suchej zimy, ktoré prinieslo minimálne množstvo snehových zrážok, čo značne ovplyvňuje výdatnosť vodných zdrojov. Práve obdobie topenia snehu je obdobím ich nadlepšenia, ktorá sa oproti letnému obdobiu môže až zdesaťnásobiť.
Súčasná zima nám, bohužiaľ, nepriniesla toľko snehu, preto sa budeme musieť spoliehať na zrážky, ktoré prinesie nadchádzajúce jarné obdobie. Veríme, že aj v roku 2025 ich bude dostatok, aby vodohospodári dokázali pokryť potreby pre zásobovanie obyvateľov pitnou vodou.
Kancelária AVS