
Mozaika AVS – 3/2024
14. novembra 2024
Ostro sledovaná voda – 3/2024
14. novembra 2024V minulom vydaní periodika Vodárenské pohľady sme vyspovedali dvoch manažérov, ktorí stáli nad kolískou Asociácie vodárenských spoločností: Ing. Daniela Gemerana, prvého predsedu AVS a Ing. Stanislava Hrehu, PhD. aktuálneho prezidenta asociácie.
V čase septembrových osláv asociačného výročia sme oslovili s našou anketou ďalšie osobnosti, ktoré sa výrazne a dlhodobo podieľajú na činnosti a riadení združenia vodárenských spoločností.
Nad našimi otázkami sa zamysleli retrospektívne i vizionársky členovia Správnej rady AVS: Ing. Robert Tencer, Ing. Marek Illéš a samozrejme i viceprezident Asociácie vodárenských spoločností Ing. Miroslav Kundrík.
Takpovediac zo zákulisia združenia vodárenských spoločností nám odpovedala i Ing. Ivana Mahríková, PhD, EUR ING., ktorá pôsobí vo funkcii generálny sekretár AVS a v interných štruktúrach asociácie viac ako 10 rokov.
Nezabudli sme o odpovede požiadať externé, odborovo kompetentné inštitúcie, za ktoré nám poskytol názory na dlhoročnú spoluprácu s AVS predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ing. Jozef Holjenčík.
Vráťte sa s nami do roku, kedy ste vstúpili do AVS. Ako ste toto obdobie vnímali?

Miroslav Kundrík, generálny riaditeľ, SEVAK: “V čase, keď AVS vznikala ,prebiehalo u nás rozdeľovanie právneho predchodcu – Severoslovenskej vodárenskej spoločnosti, z tohto dôvodu som nebol priamo signatárom pri jej zakladaní. Od roku 2006, keď som sa stal generálnym riaditeľom nástupníckej spoločnosti SEVAK, a.s,, som začal vnímať,a dodnes vnímam AVS, ako profesijné združenie veľkých vodárenských spoločností, ktoré sa snaží presadzovať svoje záujmy vo všetkých oblastiach, ktoré sa ich dotýkajú. AVS sa vyčlenila zo Združenia zamestnávateľov vo vodnom hospodárstve, ktoré dávalo väčší dôraz na riešenie problematiky tzv.“veľkej vody“, čiže podnikov správy povodí, vodohospodárskej výstavby a pod. Myslím si, že víziu AVS obhajovať záujmy vodárenských spoločností sa jej darí napĺňať a AVS sa stala rešpektovaným subjektom rôznych rezortných aj medzirezortných rokovaní, pripomienkovacích konaní a sociálneho dialógu.“

Robert Tencer, generálny riaditeľ PVPS, a.s: “Každé odvetvie, ak chce efektívne ovplyvňovať legislatívu, potrebuje svojho zástupcu na rokovanie so štátnymi orgánmi. Vznik a fungovanie AVS preto od samého začiatku pokladám za nevyhnutnosť, nakoľko asociácia aktívne prispieva k tvorbe legislatívnych predpisov a napomáha presadzovaniu záujmu jej členov
v rámci slovenskej legislatívy“.

Marek Illeš, generálny riaditeľ ZsVS, a.s.: „Rok 2004 bol pre Slovensko významným medzníkom – vstupom do Európskej únie. S týmto krokom prišli nové výzvy a očakávania, ktoré sa dotkli aj oblasti vodného hospodárstva. Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. ako jeden z kľúčových hráčov na trhu, sa v tom čase určite musela vyrovnať s niekoľkými dôležitými faktormi, ako harmonizácia s európskou legislatívou, tlak na zvyšovanie efektivity, zvyšujúce sa nároky zákazníkov a potreba zdieľania informácií a skúseností. V tejto súvislosti sa videl vznik Asociácie vodárenských spoločností (AVS) ako nevyhnutný krok. AVS mohla efektívnejšie komunikovať s vládnymi inštitúciami a združeniami, presadzovať záujmy členských spoločností a ovplyvňovať tvorbu legislatívy. Členské spoločnosti mohli spolupracovať na rôznych projektoch, zdieľať informácie, skúsenosti a riešiť spoločné problémy. AVS mohla organizovať odborné konferencie, semináre a školenia pre svojich členov, čím prispela k zvyšovaniu kvalifikácie zamestnancov v sektore. Asociácia vypracovávala jednotné štandardy a normy pre vodárenský sektor, čo prispelo k zvyšovaniu kvality služieb a transparentnosti trhu.“
Aj tu platí stará pravda o Svätoplukových prútoch. Ak chceme presadzovať naše záujmy v širokom meradle, napríklad čo sa týka legislatívy alebo cenotvorby, vodárenské spoločnosti musia mať spoločnú odbornú platformu na ich presadzovanie.

Ivana Mahríková, AVS: „Do asociácie som pracovne vstúpila v roku 2013 ako do rozbehnutého vlaku. AVS už prešla od svojho založenia kus cesty a bola významným zamestnávateľským združením v oblasti vodného hospodárstva. Zo začiatku nebolo jednoduché skĺbiť moje predstavy o fungovaní asociácie s realitou. Verila som, že dokážem zjednotiť názory členov AVS tak, aby požiadavky každého z nich boli akceptované a podporené. Skoro som však pochopila, že cieľom asociácie nie je nájsť iba jedno riešenie, ale nájsť optimálne riešenie pre väčšinu jej členov. Každá vodárenská spoločnosť je jedinečný subjekt, pôsobiaci na samostatnom území, za konkrétnych podmienok. Hoci je ich základná činnosť na prvý pohľad rovnaká, líši sa v okrajových podmienkach, či už vo veľkosti a členitosti územia, v počte a hustote pripojených obyvateľov, vo využívaných vodných zdrojoch, v pokrytí a hustote vodárenských sietí. Nie je možné nájsť zázračné riešenie, ktoré prinesie rovnaký osoh všetkým spoločnostiam. Je však možné vytvoriť dialóg, vzájomnú diskusiu a hľadať optimálne riešenia. Je dôležité poukázať na vlastné problémy a zároveň rešpektovať problémy toho druhého. A práve na to slúži asociácia, aby sme počúvali hlasy všetkých našich členov, aby sme o nich spoločne hovorili. Aby sme sa stretávali, počúvali jeden druhého a nepresadzovali len svoje názory, ale snažili sa pochopiť aj tých ostatných. Pretože len tak nájdeme to najlepšie riešenie, ktoré pomôže všetkým a nikomu neublíži. Nemusím zo stretnutia odchádzať ako víťaz, stačí keď odídem spokojný.“