Obzrime sa za dvadsiatkou…
14. novembra 2024
Bezobalová a zdravá
14. novembra 2024Kvalita a zdravotná bezpečnosť pitnej vody a dôsledné čistenie odpadových vôd pod drobnohľadom laboratórií
Jednými z najčítanejších v každom vydaní Vodárenských pohľadov sú pravidelné články zo seriálu Ostro sledovaná voda. S vodárkou a chemičkou telom i dušou Ing. Natašou Riganovou, vedúcou útvaru chemicko-technologických činností Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a.s., Košice, vychytávame rôzne zaujímavé témy týkajúce sa vody a zväčša i samotných vodárov, predovšetkým však pracovníkov vodohospodárskych laboratórií. Témy sú priamo i nepriamo spojené s kvalitou a zdravotnou bezpečnosťou pitnej vody alebo s dôkladným čistením a odvádzaním odpadovej vody do recipienta, ktorým je spravidla rieka pretekajúca mestom. Inžiznierka Nataša Riganová (ďalej len: N. Riganová) je zároveň odborným garantom celého seriálu.
Pri príležitosti 20. výročia Asociácie vodárenských spoločností (AVS) prinášame zostrih zo zaujímavých tém z čitateľsky obľúbenej Ostro sledovanej z uplynulých rokov.
V seriáli sme sa napríklad zaoberali tým, že v zmysle novej európskej legislatívy sa postupne budú musieť z odpadových vôd odstraňovať aj mikroplasty. Je to široká skupina syntetických polymérov – ide o drobné častice plastov v rôznych tvaroch (vrátane vláken) vo veľkostiach rádovo v mikrometroch až v nanometroch. Ich primárnym zdrojom je kozmetický a farmaceutický priemysel, kde sú pridávané do rôznych výrobkov vrátane zubných pást a mikroplasty sa dokonca aplikujú aj v oblasti modernej medicíny!
Avšak masové použitie mikroplastov a spôsob zaobchádzania s nimi ovplyvňuje životné prostredie a zrejme i kvalitu vody. Ale to všetko je ešte len v štádiu výskumov. Napríklad tím Floridskej štátnej univerzity (USA) poukázal na to, že môžu existovať dôležité korelácie medzi mikroplastmi a najzávažnejšími respiračnými poruchami, ako sú zápal pľúc, astma, rakovina pľúc či fibróza a zároveň vyzval, aby sa vo výskumoch pokračovalo ďalej! K ďalšiemu výskumu mikroplastov a ich možných vplyvov na ľudské zdravie vyzvala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) požadujúca obmedzenie plastového znečistenia v prospech životného prostredia a zníženia vystavenia ľudí týmto látkam.
Tím Floridskej štátnej univerzity (USA) poukázal na to, že môžu existovať dôležité korelácie medzi mikroplastmi a najzávažnejšími respiračnými poruchami, ako sú zápal pľúc, astma, rakovina pľúc či fibróza a zároveň vyzval, aby sa vo výskumoch pokračovalo ďalej!
Srdce a obličky
N. Riganová: „My vodári, no a zdravotníci hádam ešte viac než my vodári, upozorňujú, že na každodennú konzumáciu nie sú vhodné nápoje z obchodov s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Ideálna je pitná voda, mnohí Slováci však radi siahajú po minerálkach. Všeobecne sa ale odporúča, aby spotreba minerálok s vyššou mineralizáciou neprekročila hranicu 30 až 50 percent z celkového príjmu tekutín za deň. A navyše, minerálky je vhodné striedať, každá z nich totiž obsahuje iné látky!“
Zvlášť veľkú opatrnosť pri výbere a dávkovaní minerálnych vôd so zvýšenou mineralizáciou je potrebné dodržiavať v detskom veku a u dospelých s ochoreniami obličiek a srdca. Ale pri pitnej vode z vodovodu žiadne prísne obmedzenia nie sú potrebné!
Pitná voda ako kvalitný nápoj na každodennú konzumáciu obsahuje vyvážené množstvo minerálov potrebných pre ľudský organizmus, nezaťažuje ho a tak ju možno piť fakticky neobmedzene! Je pravidelne kontrolovaná a svojím zložením, najmä vyváženým pomerom vápnika, horčíka a ďalších minerálnych látok je nielen vhodná, ale priam prospešná pre naše zdravie.
N. Riganová: „Áno, pitná voda je odporúčaná ako najlepšia forma pitného režimu, má vlastnosť detoxikovať organizmus
a nezaťažuje ani naše peňaženky. Preto by mala byť základom pitného režimu každého jedného človeka! Teda nie minerálne vody by mali byť základom, ale voda z vodovodu!“
