
Aj vodárenstvo potrebuje nasledovníkov
15. novembra 2024
Mozaika AVS – 4/2024
17. decembra 2024Jesenné rokovanie EU1 pre pitnú vodu sa uskutočnilo v termíne 28.–29. 10. 2024 v španielskej Valencii. Jednania sa zúčastnilo 39 zástupcov vodárenských asociácií členských štátov EU, predsedovia komisie EU1 a zástupcovia sekretariátu EurEau v Bruseli.
Rokovania prebiehali v centrále spoločnosti GLOBAL OMNIUM ENVIRONMENT SL, ktorá bola hostiteľom EU1. Úvodom bol schválený zápis z predchádzajúceho meetingu EU1 a nasledovný program rokovania komisie:
• Implementácia smernice pre pitnú vodu (DWD) v členských štátoch a z nej vyplývajúce nové povinnosti a problémy:
- Problematika poly- a perfluorovaných látok PFAS (tiež možnosti analýzy PFAS a problematika zaradenia TFA /trifluoroctovej kyseliny/ medzi PFAS)
- Problematika relevantných a nerelevantných metabolitov pesticídnych látok vo vodách
- Materiály v kontakte s pitnou vodou, diskusia pred zahájením schvaľovacieho procesu
- Bisfenol A a jeho posúdenie z hľadiska toxicity pre zdravie človeka, v nadväznosti na nový (nižší) limit v pitnej vode
- Straty pitnej vody
- Rozsah reportovaných parametrov EK pre oblasť zásobovania pitnou vodou a termíny, kedy má byť reporting zasielaný (článok č. 18 DWD)
- Mikroplasty – nebudú zaradené na zoznam sledovaných parametrov, predovšetkým z dôvodu problematickej metodiky a nepreukázaného dopadu na zdravie človeka
• Odolnosť zásobovania obyvateľov pitnou vodou, EurEau pripravuje stanovisko k zabezpečeniu dostatku pitnej vody pre obyvateľstvo a k realizácii dostupných opatrení
• Pripravuje sa spoločná smernica zahŕňajúca štandardy pre podzemnú vodu, rámcovú smernicu o vodách a normy environmentálnej kvality (NEK)
• Recyklácia vody a opätovné využívanie odpadovej vody z ČOV
• Nitrátová smernica: aktualizácia bola zamietnutá, ale je nevyhnutné
zaistiť dôsledné uplatňovanie v súčasnosti platných opatrení, aby došlo k zníženiu znečistenia podzemných vôd dusičnanmi.
• Ochrana vodárenských zdrojov
V rámci diskusie o PFAS sa prejednávala možnosť technologického odstránenia PFAS v rámci úpravy pitnej vody. V súčasnosti jedinou možnosťou odstránenia PFAS je reverzná osmóza, pričom vysoká energetická náročnosť tohoto postupu je sprevádzaná aj vysokou spotrebou vody – pri reverznej osmóze je potrebné počítať so zvýšenou spotrebou technologickej vody cca o 35%. V tejto súvislostí treba brať do úvahy aj skutočnosť, že v rámci EU sú štáty, kde je nedostatok zdrojov vody.
K téme PFAS mala prezentáciu zástupkyňa Veľkej Británie v EU1, paní Sharon Evans. V zmysle pokynu regulátora sú britské vodárenské spoločnosti povinné realizovať monitoring 48 jednotlivých PFAS a od roku 2021 bolo spracovaných viac ako 200 tis. vzoriek surovej vody a cca 100 tis. vzoriek vody upravenej. Výsledky boli klasifikované v 3 úrovniach (<0,01 μg/l; 0,01 – 0,09 μg/l; ≥0,1 μg/l). Žiadna vzorka pitnej vody nebola klasifikovaná do najhoršej kategórie. Náklady na monitoring PFAS (len pre Welsh Water) predstavujú cca 400 tisíc libier ročne.
Vyhodnotenie prieskumu, ktorý prebehol medzi zástupcami EU1 ukázalo, že jednotlivé členské štáty pristupujú k posúdeniu relevantnosti metabolitov pesticídov v pitné vode rozdielne. EurEau podala podnet na Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby vypracovala doporučenie, ktoré metabolity sú nerelevantné a v akých orientačných hodnotách. EK následne zvažuje vypracovanie harmonizovaného zoznamu nerelevantných metabolitov pesticídov ako prílohu nasledujúcej revízie DWD, ktorá sa očakáva v roku 2026. EurEau vo svojom stanovisku zdôrazňuje potrebu jednoznačného rozlíšenia pri posudzovaní relevantnosti, či ide o pitné vody, povrchové vody, alebo podzemné vody.
EurEau upozorňuje na platnú reguláciu UV lámp s obsahom ortute. Od 02/2022 platí Smernica EU, ktorá mení prílohu III smernice EP a Rady 2011/65/EU o obmedzení používania niektorých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach (RoHS). Účinná by mala byť od 02/2027, kedy končia výnimky pre UV lampy s obsahom ortute. EurEau vyzýva svojich členov, aby dostatočne včas požiadali o predĺženie výnimky na 5 rokov. Žiadosť o predĺženie výnimky je nutné podať najneskôr 18 mesiacov pred skončením platnosti výnimky!
V rámci zasadnutia komisie sa uskutočnila exkurzia účastníkov v čerstvo zrekonštruovanej Úpravni pitnej vody La Pressa. Pár hodín po skončení mítingu EU1 došlo v regióne Valencia k prudkej zmene počasia, sprevádzanej extrémnymi zrážkami, nasledovanými katastrofálnymi bleskovými záplavami. Následkom bezprecedentných záplav boli veľké straty na životoch a rozsiahle škody na majetku. Povodeň sa prehnala aj cez Úpravňu vody La Pressa, kde sa namiesto zvyčajných 7 až 10 m3/s valilo neuveriteľných 2000 m3/s. Opätovné uvedenie do prevádzky si vyžiadalo týždeň nepretržitej práce všetkých zamestnancov úpravne a kolegov z ústredia. Uvedenie do pôvodného stavu si samozrejme vyžiada ešte čas a nemalé finančné prostriedky.
Fotografie ukazujú úpravňu vody La Pressa pred povodňou, prietok 10 m3/s pri odbernom objete a povodňový nočný prietok 2000 m3/s.
Ing. Alena Trančíková BVS, a.s.
Foto: archív BVS, a.s.
